WENECJA SZTUKA HISTORIA SPACER GALERIA LINKI

Maszkaron
to detal architektoniczny w formie ludzkiej, zwierzęcej lub fantazyjnej głowy.
Często o groteskowych rysach i fantazyjnej fryzurze.

Bydgoskie Maszkarony
Bartłomiej Bogucki

Maszkarony są pięknem samym w sobie. "Nasz mały Berlin" jak nazywali Bydgoszcz niemieccy obywatele, jest miastem secesyjnym. Maszkarony natomiast secesyjnymi elementami, których w naszym mieście nie brakuje. Wystarczy spojrzeć w górę...

Secesja stanowiła próbę stworzenia nowego stylu bez odniesienia do historii, lecz wyłącznie na podstawie motywacji estetycznej i natchnienia twórcy. Maszkarony spełniały rolę strażnika domu. Odganiały złe moce. Dzięki dobie szkła i metalu w budownictwie są one unikatowe, ponieważ powstawały w latach 1895-1914. Stąd moje zainteresowanie tymi zapomnianymi strażnikami naszych domostw.

 

Dziś są zniszczone, bezsensownie zamalowywane przez właścicieli firm mieszczących się w kamienicach. Obrzydliwie to wygląda. Jednak w ostatnich latach pojawiają się piękne, dostojne, odrestaurowane kamienice. To mnie cieszy i pobudza optymizmem. Jest wspaniale popatrzeć na taki okaz kamienicy, na której co chwile wyłaniają się maszkarony. Bydgoskie maszkarony.

 

Wszystkie maszkarony mają wyrażać to samo i wyrażają. Jednak każdy jest inny. Mimo, że tak samo uśmiechają się, przerażają, smucą to mają inny wyraz twarzy inne uszy, inne oczy. Tak jak my, ludzie.

 

Najpiękniejsza ulica to oczywiście ulica Cieszkowskiego. To zagłębie secesyjne Bydgoszczy. Na każdym kroku głowy i maszkarony. Chociaż znam prawie wszystkie, to za każdym razem jak przechadzam się tą ulicą to szaleje i szyja mnie boli z podziwu.

 

Jaka jest najpiękniejsza kamienica w Bydgoszczy? Wszystkie są piękne. Te obszarpane z tynku przy ul. Mazowieckiej, jak te odnowione, na przykład przy ul. Gdańskiej. Może zabrzmi to tendencyjnie, jednak na pierwszym miejscu postawiłbym Hotel "Pod Orłem".
To cudo jest symbolem miasta, a symboli nie obala się, chociaż dorównują jej inne.

 

Zachwycony maszkaronami postanowiłem stworzyć stronę internetową. W ten sposób powstała strona "głowy i maszkarony" pod adresem www.glowy.bydgoszcz.pl.

Maszkaron

Maszkaron.

Moim zamiarem jest ukazywanie mieszkańcom Bydgoszczy w jak pięknym mieście żyją. Już bydgoszczanie przypatrują się kamienicom, na co dowodem jest ilość nadesłanych zdjęć opublikowanych w dziale NADESŁANE. Dość dużą zawartość strony stanowią maszkarony z zagranicy: Francji, Włoch, Irlandii i Czech. Strona będzie spełniać rolę łącznika dla osób, które czują się lokalnymi patriotami i kochają swoje miejsce zamieszkania, a także znawców architektury.

W nowym dziale WG. KAMIENIC będę fotografował całe kamienice i ich głowy.

Goście strony mogą wpisywać swoje uwagi w dziale GOŚCIE, a także zachęcam do czynnego udziału na FORUM.

Zapraszam!

 


© 2006 Grupa Wenart
grafika: Adrian Kwidzyński, opracowanie: Kuba Karwowski, Marcin Sulecki, Łukasz Kosz
kontakt: wenecja@wenecja.art.pl